לקחים משנות ה80 לשיווק וידאו במוביייל

לקחים משנות ה-80 על שיווק בוידאו שרלוונטיות גם היום

שיווק בוידאו בשנות ה-80 היה מצומצם מאוד עד כמעט ולא היה. מספר מועט של מכשירי טלוויזיה וכמויות התכניות שהיו משודרים אז. מליוני אנשים שמרו את הזמן בערב בכדאי לצפות התכניות שהיו משודרים.

 

היום אנחנו רואים את ההפך הגמור. כמות ערוצי הטלוויזיה וכמות המכשירים עומדים על מליונים, הדרכים לשווק בוידאו נהיה אינסופיים ויותר קשים להגיע לקהל היעד. מעבר לכך מחקרים מראים ששתי שליש מאנשים שצופים בטלוויזיה מרימים עוד מכשיר ברגע שהפרסומות מופיעים. תכניות טלוויזיה ומכשירים השתנו מאוד משנות ה-80, אבל ההרגלים נשארו אותם הרגלים. משווקים יכולים ללמוד הרבה משנות ה-80, במאמר זה נחזור טיפה במנהרת הזמן בכדאי להנחות את אסטרטגיית הוידאו שלכם, בעתיד.

"אותו זמן, אותו מקום, מסכים שונים"

אז מה משותף, לצופה של שנות ה-80 לצופה המודרני של היום?
לאורך כל מסכי הטלוויזיה והמוביל הזמן הכי פופולרי לצפייה בטלוויזיה וביוטיוב הוא בין השעות 20:00 – 23:00 בערב, שעות הערב נשארו אותו דבר – שעות הערב מוקדשים להתרעננות בוידאו עם המשפחה (זמן פריים טיים prime time). כמות הצופים ביוטיוב דרך מכשירי המובייל בגילאי 18 עד 49 הוא יותר מ10 התכניות הטלוויזיה הכי פופולריים יחד. אנחנו, כאנשי שיווק אכפת לנו מתי אנשים צופים ובאילו מכשירים הם צופים בהם. אבל ללקוחות לא אכפת! הלקוחות רק רוצים לצפות בתכנים שאהובים אליהם  בזמן ובמכשיר שנכון להם. לכן צריך לחשוב על הטלוויזיה והוידאו באינטרנט כיחידה אחת.

"ילדים תמיד נמצאים במרדף אחרי דמות לחיקוי"

יכולתם כילדים של שנות ה-80 ואילך, להשיג פוסטר של כוכב מסרט קולנוע לתלות בחדר. היום  כוכבי הרשת יותר נגישים, הם אנשים רגילים "עמך כאלו" שאפשר לפגוש כך בכל מקום.  הקהל של היום מזדהה יותר עם הכוכבים של היום, הם די דומים, לכן הם צורכים יותר מהר תכנים חדשים שמשוחררים מכוכבי הוידאו ועוקבים באדיקות. אילו הם הקהלים החדשים.

מחקר לאחרונה הראה שהריכוז באפליקציה של יוטיוב בפרסומות גבוהה ב84%  מהריכוז מפרסומות שמשודרים בטלוויזיה. המכנה המשותף  שיש לילדים משנות ה80 לילדים של היום, הוא הרצון להתחבר לכוכבים, להתחבר לאנשים שהם אוהבים, והיום זה אפשרי בגלל האינטרנט ובגלל שהכוכבים באמת יכולים פיזית להפגש עם האוהדים. צעד חכם לשווקים  יהיה: לפרסם בזמנים שיש לצופים וריכוז גבוה עם התכנים של היוצרים שמשודרים, לעשות שת"פ עם יוצרים בכדאי לייצר תוכן חזק טוב משותף.

 

"לא סתם יש פרסומות וידאו באורכי זמן שונים"

האורך של פרסומות ביוטיוב הם בדר"כ 15 שניות, 30 שניות, 60 שניות ובשנה אחרונה יוטיוב גם שחררה עוד מודעה שאני אישית לא אוהב באורך של 6 שניות. האורך השונים שיש לפרסומות של יוטיוב  אמורים להיות לצרכים ומטרות שונים. תדמיינו שחבר שלח לכם קישור לסרטון מצחיק באמצע יום עבודה – המצב רוח שלכם לא בהכרח מוכן לצפות גם בפרסומת ארוכה על הדרך לפני הסרטון המצחיק, ולכן פרסומת קצרה יותר יתקבל אולי. לעומת סיטואציה אחרת, תדמיינו שאתם יושבים בסלון אחרי יום עבודה וצופים בפלייליסט ארוך של סרטונים מצחיקים, במצב רוח כזה אתם תהיו יותר מוכנים נפשי, רוחני, מנטלי לפרסומות ארוכות ;).

בשנות ה-80 היה מקום אחד שהוידאו בו היה משודר, אבל היום שיש מגוון כל כך רחב של מסכים ונסיבות לצפייה בוידאו. הצופים דורשים פרסומות באורכים שונים. כאנשי שיווק השתמשו באורכים שונים, להגיע לקהלים רחבים שונים ומגוונים.

המאמר מבוסס על המאמר של גוגל

"חלק מהיסודות משנות ה-80 נשארו אותם יסודות גם לימי המובייל והמסכים"