האלגוריתם של יוטיוב

האלגוריתם של יוטיוב

מזה בכלל אלגוריתם של יוטיוב? זה סינית?

כן האלגוריתמים של יוטיוב זה משו כמו סינית, האלגוריתמים של יוטיוב הם נוסחאות מתמטיות מורכבות, המספקת תוצאות לפי פרמטרים רבים שמשתנים כל הזמן. האלגוריתם מספקים בזמן אמת סרטונים רלוונטיים לגולש באזורים שונים באתר: חיפוש, מומלצים, צפייה חוזרת, המשך לצפות, סרטונים מומלצים עבורך,הסרטונים החמים סרטון הבא ותוצאות וידאו בגוגל.

המטרות העיקריות שיש לאלגורייתם של יוטיוב, הוא לספק תוצאות רלוונטיות לגולש, חווית משתמש מעולה ולהשאיר את הגולש כמה שיותר בתוך יוטיוב. ככל שיהיה ליוטיוב כמות גדולה של גולשים ששוהים באתר שלהם הרבה זמן – יוטיוב יוכל להרוויח יותר כסף בפרסום פרסומות ולנתב הרבה כוח לטובת גוגל (גוגל רכשה את יוטיוב ב200).

יוטיוב מספק לכל בעל ערוץ יוטיוב נתוני אנליטיקס יבשים כמו: דוחות זמן צפייה, דמוגרפיה, ומקורות תנועה לסרטונים (בקרוב יהיה כאן מאמר על האנליטיקס של יוטיוב). המידע הזה של האנליטיקס הוא מנימלי ומשקף את ההתנהגות של האלגורייתם. תתארו חנות בגדים שאפשר לקנות בגדים מהסתכלות בלבד דרך חלונות הראווה ובלי למדוד במציאות את הבגדים ולהרגיש אותם… נתוני האנליטיקס  הם כמו חלון הראווה ואי אפשר באמת לדעת  למה יוטיוב מחבב סרטון מסויים על פני סרטון אחר, למה סרטונים מסוימים יותר רלוונטיים לגולשים וכו'.

מידע חסוי
כמו שציינתי רוב המידע על האלגוריתם של יוטיוב, חסוי ומוסתרת מאחורי דלתות נעולות. מאט גילן וג'רמי רוזן החליטו לחקור את האלגוריתם במהלך שישה חודשים ולנסות לפצח חלק מהמידע החסוי של האלגורייתם. תוכלו למצוא את המאמר המקורי כאן , המאמר שלי מבוסס על המאמר שלהם בעיקר. 

 

  1. תאוצת צפיות

אחד מהפרמטרים של האלגוריתם של יוטיוב נקרא "תאוצת צפיות", ככל שהצלחנו לגרום לאחוז גבוהה יותר רשומים לערוץ שלנו, לצפות בסרטון חדש ב 30 הימים הראשונים אחרי העלאה, זה אינדיקציה לאלגוריתם להציג את הסרטונים שלנו יותר באתר של יוטיוב. מעבר לזה ככל שנקבל יותר צפיות בדקות הראשונות אחרי העלאת הסרטון צפיות רבות בשעות הראשונות והימים הראשונים אחרי העלה זה אינדיקציה משמעותית לאלגוריתם לחבב את הסרטונים מהערוץ שלנו. ככל שיש צפיות רבות יותר שקרובים ממועד העלה כך גדל האחוזים שיוטיוב יחבב את הסרטון הספציפי והסרטונים שלנו בערוץ.

לדעתי, הנתונים על תאוצת צפייה וכל תוכן חדש שמקבל הרבה תשומת לב יקבל דירוג גבוה יותר. אחד מהמגמות של יוטיוב הינו להתחרות עם הערוצים של ה"טלוויזיה הביתי" ולגרום לצופים לצפות ביוטיוב דרך מסך הטלוויזיה הביתי. אחד מהדברים שהטלוויזיה הביתי מייציג הוא תכנים רלוונטים לזמן ההווה, אז ככל שיוטיוב יצליח לגרום ליותר אנשים לחפש מידע וחדשות עדכניים לזמן ההווה כך הוא יוכל למשוך עוד ועוד גולשים ליוטיוב ולצבור עוד זמן צפייה מפלטפורמות אחרות.

יש גם קורלציה ישירה בין אחוזי המשתמשים הרשומים שצפו ב 72 שעות הראשונות, להצלחה או כשלון של אותה סרטון לאורך זמן (יותר פעמים יוטיוב יציג לגולשים את הסרטון שלכם לאורך זמן), בנוסף לתוצאות של ההצלחה או כישלון שיש לאותה סרטון חדש שהועלה – הוא גם ישפיע על הסרטונים שיש באותו ערוץ לטובה או לרעה. יוטיוב מקדמת באופן הדוק ערוצים שמושכים קהל רחב לסרטונים מגוונים שיש להם בערוץ.

 

2. זמן צפייה Watch Time

עוד פרמטר מאוד חשוב שנמצא באלגוריתם של יוטיוב נקרא "זמן צפייה", עוקב אחרי השפעת הזמן של הגולשים, כתבתי מאמר ארוך יותר על "זמן צפייה ביוטיוב", זמן צפייה מורכב מ:
תחילת סשן – סרטון הראשון שבו הגולש צופה בו כשהוא מגיע ליוטיוב
אורך הסשן – כמה זמן התוכן שלכם משאיר את הצופים על האתר של יוטיוב, גם אחרי שהם סיימו לצפות בסרטונים שלכם.
סיום סשן – תוך כמה זמן הגולש עזב את יוטיוב במהלך או אחרי הצפייה בסרטון שלכם (זה אינדיקציה שלילת לאלגוריתם של יוטיוב עם הגולש עזב את יוטיוב במשך צפייה בסרטונים שלכם).
משך זמן הצפייה – כמה זמן זמן הגולש צפה בסרטון שלכם
מספר צפיות – מספר צפיות שיש לכם על כל סרטון
תדירות העלאה – מה התדירות שאתם מעלים סרטון לערוץ שלכם (מעלים כל שבוע סרטון, מעלים כל שנתיים סרטון)

טיפים לחיזוק תחילת סשנים:
1. כותרות מושכים
2. תמונות מזוערות

טיפים לחיזוק סשנים:
1. תכנים שקשורים לכותרת ולתמונה הממוזערת
2. תכנים טובים ומעניינים
3. תכנים שלא שורפים לצופה את הזמן
4. תכנים שגורמים לצופים לרצות עוד

טיפים ליצרת עוד סשנים
לקשר לסרטון אחר
לדבר במהלך הסרטון על סרטון אחר
קישר באזור התיאור לסרטון אחר או לפליליסט
קישור עם annotations לסרטון אחר או לפלייליסט
להימנע לשלוח את הגולש מחוץ ליוטיוב

 

לסיכום:

יוטיוב רוצה להביא תוצאות רלוונטיות לגולשים ביוטיוב ולשאילתות החיפוש. הוא עושה זאת עם שימוש באלגוריתם סודית שמורכב מהרבה פרמטרים, אנחנו מכירים כמה פרמטרים בודדים כמו תאוצות צפייה, זמן צפייה ומטא דאטה: כותרת, תיאורים, כתוביות, מילות מפתח ותגים, שמשפיעים על האלגוריתם. מטרת האלגוריתם של יוטיוב לספק תכנים טובים לגולשים ולעודד יוצרים לייצר תכנים אייכותים.

כאן תוכלו לקרוא על שתי מסמכים על המערכת ההמלצות המתקדמת: http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.434.9301&rep=rep1&type=pdf

http://static.googleusercontent.com/media/research.google.com/en//pubs/archive/45530.pdf